Menu

Codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych – jakie urządzenia dla niepełnosprawnych mogą je ułatwić?

20 grudnia 2018 - Urządzenia dla niepełnosprawnych
Codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych – jakie urządzenia dla niepełnosprawnych mogą je ułatwić?

Codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych jest niezwykle trudne, zwłaszcza, gdy nie ma odpowiednich przystosowań architektonicznych i pokonywanie codziennych barier wymaga pomocy innych osób. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń mających ułatwić poruszanie się. Jakie urządzenia są niezbędne?

Urządzenia do pokonywania różnic poziomów

Producenci opracowali wiele rozwiązań, które mają pomóc pokonywać różnice poziomów, które stanowią bariery architektoniczne. W sklepach dostępne są takie urządzenia jak:

Podnośniki dla niepełnosprawnych

Podnośniki dla niepełnosprawnych występują w postaci prostych podnośników z ramieniem, które mają opiekunowi lub rehabilitantowi pomóc unosić chorego. Podnośnikami dla niepełnosprawnych określane są również platformy, które mają pomóc niepełnosprawnemu ruchowo pokonać niewielkie różnice poziomów.

Platformy dla niepełnosprawnych

Platformy dla niepełnosprawnych składają się z szyny i platformy, na którą osoba wjeżdża wózkiem. Następnie platforma porusza się po torze i transportuje osobę przez schody.

Windy schodowe

Windy schodowe, określane są również jako krzesła schodowe, składają się z toru przymocowanego do poręczy, schodów lub ściany. Niepełnosprawny przemierza różnice poziomów na krzesełku, więc wózek zostaje na piętrze.

Windy

Na rynku występują proste windy do 1 metra, które przykładowo mogą być montowane na scenie i innych podwyższeniach, windy do 3 metrów pomagające dostać się na piętro i windy do 15 metrów.

Schodołazy

To urządzenia zbudowane z gąsienic lub kółek na które osoba razem z wózkiem inwalidzkim wsiada. To obsługi takiego urządzenia potrzebna jest druga osoba.

Urządzenia do poruszania się

Oprócz urządzeń, których funkcją jest pomaganie w walce z barierami architektonicznymi, istnieją również urządzania mające na celu ułatwienie poruszania się. Jeżeli mowa o takich urządzeniach są nimi wózki inwalidzkie proste i elektryczne. Proste zasilane są siłą mięśni, a elektryczne mogą pokonywać zazwyczaj do ok. 40 km na jednym ładowaniu.

Na runku istnieje wiele różnych urządzeń, których celem jest ułatwienie codziennego funkcjonowania osobom niepełnosprawnym. Jeżeli interesuje was zakup takich urządzeń odwiedźcie tę stronę: https://lifts4u.pl/