Czy winda dla niepełnosprawnych to zawsze dobry wybór?

Przystosowywanie przestrzeni do potrzeb osób o ograniczonej sprawności idzie nam coraz lepiej i przykładamy do tego coraz większą uwagę. Wszędzie tam, gdzie są schody, najlepszą alternatywą dla nich z oczywistych powodów wydaje nam się być winda dla niepełnosprawnych, jednak czy zawsze jest ona dobrym wyborem? Gdyby tak było, znalazła by się zapewne w każdym budynku, a jednak z jakichś przyczyn spotykamy się także z platformami, podnośnikami, schodołazami i pochylniami.

Czemu nie wszędzie montuje się windy?

Winda to bez wątpienia najwygodniejsze rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, dające im pełną niezależność i możliwość w pełni samodzielnego korzystania z budynku. Kiedy jednak przyjrzymy się wielu obiektom, w których wdrożone zostały rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, odkryjemy, że mimo wszystko w wielu z nich postawiono na coś innego niż winda. Czy to wynik złej woli i niechęci do wdrażania dla osób niepełnosprawnych najlepszych rozwiązań? Niekoniecznie. Jest wiele przyczyn, dla których likwidując bariery architektoniczne w obiekcie, rezygnuje

windy dla niepełnosprawnych
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

się montażu windy dla niepełnosprawnych na rzecz innych rozwiązań. To przede wszystkim:

  • brak możliwości architektonicznych pozwalających na montaż windy
  • brak wystarczających środków na montaż windy
  • brak uzyskania dofinansowania PFRON na montaż windy
  • brak zgody administratora budynku na tego rodzaju ingerencję w jego konstrukcję

Jak widać powody są różne i choć jedne są dość oczywiste, inne niekoniecznie muszą takie być. Jeśli chodzi o koszty związane z zakupem i montażem windy, to trzeba uczciwie przyznać, że jest to najdroższe rozwiązanie ze wszystkich tych służących zniwelowaniu bariery architektonicznej w postaci schodów. Różnica pomiędzy kosztami windy i alternatyw dla niej może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych, więc bariera finansowa zmuszająca do sięgania po inne rozwiązania jest jak najbardziej zrozumiała. Podobnie rzecz ma się z dofinansowaniami PFRON – to bardzo duża pomoc finansowa, jednak nie jest ona nieograniczona. Możemy chcieć doprowadzić do montażu windy dla niepełnosprawnych w naszym obiekcie, mogą istnieć ku temu możliwości architektoniczne, jednak wnioskując o dofinansowanie PFRON, Fundusz może zasugerować wybranie innego, tańszego rozwiązania, które dofinansuje.

Dlatego też jeśli znajdziemy się w obiekcie, w którym wdrożono alternatywę dla schodów i nie jest nią winda, zamiast złorzeczyć administratorowi i zarzucać mu źle pojętą oszczędność i nie do końca dobrą wolę, weźmy pod uwagę, że brak windy może wynikać z niezależnych od niego przyczyn.