Menu

Dostosowanie kuchni dla osób niepełnosprawnych

15 marca 2017 - Uncategorized
Dostosowanie kuchni dla osób niepełnosprawnych

Poza korytarzami i przejściami pomiędzy pomieszczeniami szczególną uwagę na dostosowanie mieszkania pod osobę niepełnosprawną zwracają pomieszczenia funkcyjne – kuchnia i łazienka.disabled-1274655_640

W kuchniach wszelkie sprzęty wykonane standardowo są w wymiarach dopasowanych pod osoby o wzroście 175-185 cm. Wysokość blatów kuchennych, stołu oraz podwieszanych szafek w standardowej kuchni uniemożliwia wygodne korzystanie z kuchennego umeblowania.

Przystosowanie kuchni dla osób niepełnosprawnych to przede wszystkim zmiana mebli – wykonywane są one zwykle na specjalne zamówienie, ponieważ stolarze często korzystają z zestandaryzowanych półproduktów dostarczanych przez producentów frontów czy płyt z których konstruuje się pudła szafek. Dopasowanie ich do obniżonej wysokości blatu wymaga przycięcia pod wymiar. Ważne też okazuje się dobranie odpowiedniego sprzętu AGD – piekarniki wolnostojące oraz pod zabudowę dopasowane są seryjnie do wysokości standardowego blatu.

Funkcjonalna kuchnia dla osoby niepełnosprawnej

W kuchni najważniejszy nie jest jej wygląd (aczkolwiek jest to aspekt o którym nie wolno zapominać) ale funkcjonalność i łatwość wykorzystywania wszystkich elementów niezbędnych do przygotowania posiłku. Przygotowanie kuchni pod potrzeby osoby niepełnosprawnej powinno kierować się dopasowaniem mebli oraz ich rozmieszczeniem w sposób, aby współgrały z sprzętem AGD. Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim musi mieć przede wszystkich więcej miejsca do manewrowania swoim wózkiem i poruszania się pomiędzy poszczególnymi strefami kuchni.

Funkcjonalność to nie tylko odpowiednia wysokość blatów, zlewu, oraz niższa lodówka – warto zwrócić uwagę również na szczegóły, które zapewniają większe bezpieczeństwo i łatwość obsługi, a więc: płyta elektryczna lub indukcyjna zamiast palników gazowych umożliwiają łatwiejsze ściągnięcie garnków. Zamontowanie płyty daje lepsze możliwości zaaranżowania całego pomieszczenia – w przeciwieństwie do kuchenek nie jesteśmy ograniczeni wysokością urządzenia.

wheelchair-1300736_640

Sprzęt AGD dla osób niepełnosprawnych

Ważnym elementem w kuchni jest sprzęt z jakiego korzystają osoby niepełnosprawne. Zwykle produkty przystosowane specjalnie dla osób niepełnosprawnych nie są dostępne w większości sklepów wyposażenia domu. Ich cena z racji mniejszego zapotrzebowania niż na standardowe sprzęty jest zwykle wyższa. Osoby niepełnosprawne w Polsce mogą jednak skorzystać z dofinansowania na dostosowanie mieszkania do swoich potrzeb. Dofinansowanie może obejmować zarówno montaż windy schodowej w domu czy bloku (np. http://www.windydlaniepelnosprawnych.com.pl/windy-do-1m), ale również zakup i montaż udogodnień do łazienki (uchwyty, krzesełka pod prysznic, obniżenie zlewu), jak również pokryć część kosztu wyposażenia pomieszczenia kuchennego produktami ułatwiającymi korzystanie z kuchni przez osoby niepełnosprawne, w tym również poruszające się na wózkach inwalidzkich.