Jak i gdzie stosować platformy dla niepełnosprawnych?

Dostosowanie przestrzeni publicznej do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością to jedno z największych wyzwań dzisiejszego świata. Konstrukcja budynków nie powinna przeszkadzać niepełnosprawnym w normalnym funkcjonowaniu, a przede wszystkim uniemożliwiać im dojścia do podstawowych usług, takich jak opieka medyczna czy konsultacja w urzędzie. Co zrobić, jeśli budynek powstał przed wielu laty i nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a jego przebudowa jest niemożliwa? Praktycznym rozwiązaniem jest montaż platformy dla niepełnosprawnych.

Czym jest platforma dla niepełnosprawnych?

Platformy dla niepełnosprawnych to nowoczesne urządzenia, które zaprojektowano z myślą o przestrzeniach, które powstały wiele lat temu i nie są dopasowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a przez to uniemożliwiają im swobodne poruszanie się. Jeśli w budynku nie ma windy albo kiedy przed wejściem znajdują się strome schody bez podjazdu – specjalistyczny podnośnik to najlepsze rozwiązanie. Platforma dla niepełnosprawnych z powodzeniem może zostać zamontowana w takim miejscu i umożliwić osobie niepełnosprawnej poruszanie się po budynku. Urządzenie instalowane jest zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków – najczęściej przy schodach.

platforma dla niepełnosprawnych
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak działają platformy dla osób z ograniczoną mobilnością?

Platforma uruchamiana jest najczęściej przez osobę niepełnosprawną, poprzez wciśnięcie odpowiedniego guzika. Wtedy przed nią pojawia się podest, na który można wjechać np. wózkiem inwalidzkim. Platforma pomaga sobie niepełnosprawnej wjechać na następne piętro bez konieczności proszenia o pomoc osób trzecich. Dzięki temu rozwiązaniu niepełnosprawni mogą bez problemu poruszać się po przestrzeni miejskiej. Platformy dla niepełnosprawnych często są montowane także w domach prywatnych, żeby osoba, która ma problemy z poruszaniem się, mogła w pełni korzystać z całej przestrzeni mieszkania i nie musiała być uzależniona od pomocy innych. Platforma ułatwia codzienne funkcjonowanie, a przede wszystkim pozwala odzyskać samodzielność i kontrolę nad własnym życiem w tak podstawowej kwestii jak poruszanie się. Oprócz samodzielności, którą dzięki platformie odzyskuje osoba niepełnosprawna, warto spojrzeć też z drugiej strony, z perspektywy jej opiekuna – dzięki platformom nie musi on bowiem męczyć swojego ciała, by pomagać osobie niepełnosprawnej pokonywać schody, co jest jedną z najtrudniejszych prac, najbardziej wymagających i również niebezpiecznych.