Menu

Od nauki do pracy – czyli edukacja niepełnosprawnych

15 listopada 2018 - Budownictwo, Uncategorized
Od nauki do pracy – czyli edukacja niepełnosprawnych

Jak powszechnie wiadomo każde dziecko z niepełnosprawnością ma prawo do pobierania nauki we wszystkich typach szkół. Jednak szkół, przedszkoli, które znają się na kształceniu dzieci wykazującymi specjalistyczne potrzeby jest niewiele. Tutaj można liczyć wyłącznie na prywatne szkoły i przedszkola. Nic dziwnego, że rodzice dzieci niepełnosprawnych wolą posłać swoją pociechę do prywatnej placówki. Praca z dzieckiem niepełnosprawnym jest trudna, wymaga doświadczenia, cierpliwości – szkoły prywatne i przedszkola zatrudniają więc najlepszych pedagogów i psychologów dzięki którym edukacja niepełnosprawnych może się odbyć.

Placówki integracyjne i specjalne

Nauka dzieci i młodzieży niepełnosprawnej odbywa się przy udziale placówek integracyjnych i specjalnych. Wszystko zależy od tego jakie potrzeby ma dana osoba niepełnosprawna i jaki jest poziom ich rozwoju. Zadaniem placówek integracyjnych i społecznych jest dopasowanie nauki do indywidualnych preferencji rozwojowych niepełnosprawnych. Jeśli chodzi zaś o same placówki to, szanse nabycia nowych umiejętności i nauki dają zwykle przedszkola i szkoły. To od nich zależy w dużej mierze to jak dziecko, młodzież niepełnosprawna będzie przygotowana do życia w społeczności i jak będzie przygotowana do aktywności zawodowej.

Szkoły życia, przysposabiające do zawodu

Jednym z głównych problemów dotyczących kształcenia zawodowego osób niepełnosprawnych  jest nieprzystosowanie zawodowych szkół specjalnych do oczekiwań rynku pracy. Z tego też powodu powstają szkoły życia, szkoły przysposabiające do zawodu. Katowice, Tychy tutaj można spotkać najwięcej takich placówek. Nie da się ukryć, że sprawują one dobrą rolę w procesie edukacji osób niepełnosprawnych, otóż szkoły życia i te, które przysposabiają do zawodu są w stanie lepiej przygotować podopiecznych do aktywności zawodowej. Dodatkowo zmniejsza się ilość osób, które kończą edukację na etapie szkoły podstawowej. Niepełnosprawni bardzo chętnie podejmują edukację w szkołach przysposabiających. Dzięki nim młodzi ludzie mogą poczuć się pewniej na rynku pracy.

Otwarte Okno to szkoła w której prowadzona są zajęcia przysposabiające do pracy i zawodu. Szczegóły dotyczące funkcjonowania placówki dostępne tutaj: www.otwarteokno.edu.pl