Podnośniki dla niepełnosprawnych – najlepsze do niewysokich schodów

W większości obecnie projektowanych i stawianych budynków, już na etapie projektu bierze się od uwagę to, że mogą z nich korzystać osoby niepełnosprawne i należy im to umożliwić zabiegami takimi jak stworzenie toalety dostosowanej do ich potrzeb, niwelacja progów, a przede wszystkim – unikanie schodów bądź tworzenie dla nich łatwo dostępnych alternatyw jak na przykład podnośniki dla niepełnosprawnych. Nie myślano w ten sposób jednak przed laty, dlatego do dzisiaj zmagamy się z problemem likwidacji barier architektonicznych, by umożliwić niepełnosprawnym aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym.

Gdzie stosuje się podnośniki?

 

Pierwszym problemem, który musimy rozwiązać, często są właśnie schody prowadzące do drzwi wejściowych budynków. Charakteryzują one sporo z budownictwa minionej epoki – bloki z wielkiej płyty, osiedlowe pawilony handlowo-usługowe, przychodnie lekarskie – to miejsca, w których najczęściej do wejścia wiodą schody. W większości z nich jednak możliwe do zamontowania są właśnie podnośniki dla niepełnosprawnych. Jak one działają?

podnośnik dla niepełnosprawnych
SAMSUNG CSC

Działanie podnośników dla niepełnosprawnych

 

Podnośnik jest platformą poruszającą się w pionie. Umożliwia transport niepełnosprawnego na szczyt schodów lub bezpośrednio do wnętrza budynku – zależy to od możliwości dawanych przez konstrukcję budynku oraz wyboru konkretnego modelu urządzenia. To, co jest najważniejsze, by można było zamontować przy schodach podnośnik dla niepełnosprawnych, to odpowiednia ilość miejsca obok schodów. Istotna bywa też konstrukcja schodów bądź budynku – tutaj możliwości są oceniane najczęściej na miejscu, przez pracowników firmy zajmującej się montażem tego typu urządzeń i wówczas zwykle przedstawiane są ostatecznie dostępne w danym przypadku możliwości.

We wnętrzach budynków podnośniki dla niepełnosprawnych raczej nie są stosowane z uwagi na brak możliwości technicznych. Sprawdzają się one przede wszystkim na zewnątrz, ponieważ tam niemal zawsze można wygospodarować dla nich miejsce. Często są też montowane przy balkonach – w ten sposób umożliwiają osobom niepełnosprawnym zajmującym mieszkania na wysokim parterze dostać się do nich z ulicy. W Polsce dzisiaj działa już wiele firm, które zajmują się sprzedażą i montażem tego typu rozwiązań, dlatego też jeśli przymierzamy się do likwidacji barier architektonicznych w danym obiekcie, nie będziemy mieć problemów ze znalezieniem wykonawcy. Warto jednak wybierać rozsądnie ponieważ podnośniki dla niepełnosprawnych mają być ułatwieniem, ale muszą być bezpieczne.