Menu

Pomysł na lepszą przyszłość

13 lutego 2019 - Budownictwo, Urządzenia dla niepełnosprawnych

W dzisiejszych czasach w zasadzie każdy kto chce, może skończyć studia. Niestety, wśród maturzystów najpopularniejszym kierunkiem okazuje się zarządzanie. Dla przyszłego absolwenta studiów, który już na pierwszym roku nie ma dobrze zaplanowanej drogi kariery, studia takie prócz obietnicy, że będzie kimś ważnym, nie wnoszą w zasadzie niczego specjalnego. Przecież skoro co roku uczelnie wyższe „produkują” setki, jak nie tysiące przyszłych dyrektorów, to szybko uzmysławiamy sobie, że rynek dawno temu się nimi nasycił.

Fachowiec pilnie potrzebny

Doczekaliśmy się momentu, kiedy fantastyczni specjaliści kuszeni lepszymi zarobkami, opuścili nasz kraj. Nikogo to chyba nie dziwi, jeżeli za granicą mają dużo łatwiejszą szansę na godne życie, ale także są bardziej szanowani i doceniani niż w rodzimym kraju. Nagle, praktycznie z dnia na dzień, okazało się, że pracodawcy mają bardzo poważny problem ze znalezieniem fachowców. Rynek uległ natychmiastowej przemianie i ten, kto ma fach w ręku jest lepiej oceniany i wynagradzany niż magister po studiach. Nikt, na taką skalę jak to miało miejsce kilka lat temu, nie szuka już pracowników z wykształceniem, ale z konkretnym zawodem i z konkretnymi umiejętnościami.

Co więc zrobić, jak odnaleźć się na rynku pracy?

Ciepła posadka w biurze marzy się chyba wielu ludziom. Ale co tak naprawdę to oznacza? Dla każdego szukającego takiej formy zatrudnienia, to często droga przez mękę. Ogłoszenia o pracę są ogólne i potrafią zmylić nawet najczujniejszego kandydata. Często pracownik biurowy w praktyce oznacza telemarketera, albo co gorsza akwizytora, który chodzi od domu do domu szukając naiwnych, chcących wymasować sobie bolące plecy cud-materacem. Nikt nie chce tak skończyć, ale często po dziesiątej tego typu rozmowie zaczynamy wątpić w swoje umiejętności, a brak pieniędzy zmusza nas do podjęcia się tego niewdzięcznego zajęcia.

Najwyższa pora zmienić więc podejście. Przed rozpoczęciem szukania, przyjrzyjmy się wszystkim ogłoszeniom. Obecnie bardzo popularni są właśnie fachowcy. Zarobki są bardzo kuszące i często inwestycja w szybki kurs, np. uprawnień na suwnicę, zwróci się nawet początkującemu specjaliście, po jednym miesiącu pracy.

Niepełnosprawni na rynku pracy

Rynek pracy na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmienił, szeroki dostęp do ofert pracy mają również osoby niepełnosprawne. Tutaj jest podobnie aby niepełnosprawna osoba mogła dostać dobry angaż musi być dobrze przygotowana do zawodu. Szkoła przysposabiająca do zawodu jest więc odpowiedzą na potrzeby osób niepełnosprawnych. Szkoła przysposabiająca do zawodu prowadzi zajęcia przygotowujące do pracy,  do samodzielnego życia w społeczeństwie oraz podjęcia aktywności zawodowej.