Menu

Winda sposobem na ułatwienie życia niepełnosprawnym

8 września 2017 - Uncategorized
Winda sposobem na ułatwienie życia niepełnosprawnym

W Polsce nadal wiele budynków nie jest przystosowanych do tego, aby mogły korzystać z nich osoby niepełnosprawne. Jest to sprawa, która bardzo często poruszana jest w mediach publicznych, dzięki czemu powstaje coraz to więcej udogodnień.

Jak pomóc niepełnosprawnym?

Najlepszym i najłatwiejszym rozwiązaniem są windy dla niepełnosprawnych. Ułatwiają one poruszanie się chorej osobie, a także korzystanie z budynku. Można do tego wybrać różne rodzaje wind, dzięki czemu nic nie stanowi problemu w zamontowaniu ich.

Jeśli osoba niepełnosprawna, mieszka w starym bloku, zbudowanym jeszcze za czasów PRL-u, to najpewniej ma ona kłopoty z wydostaniem się z takiego budynku. Są one zazwyczaj nieprzystosowane do przebywania w nich osób niepełnosprawnych. Aby ułatwić życie takim osobom, niezastąpiona będzie winda dla niepełnosprawnych.

Odpowiednio zamocowana, pozwoli ona na bezpieczne pokonywanie schodów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom tworzone są aktualnie platformy schodowe prostoliniowe, a także krzywoliniowe, dzięki czemu mogą one transportować osobę na całej długości schodów. Jest to nie tylko ułatwienie dla osób niepełnosprawnych, lecz także dla starszych osób, a także matek z wózkami.

winda dla niepełnosprawnych

Windy dla niepełnosprawnych – wciąż ich za mało

Mimo wielu nagłaśnianych spraw, brak jednak jest jeszcze inicjatywy do poprawy sytuacji. Miałaby ona na celu poprawić komfort życia prywatnego, a także zawodowego wielu osób. Nieporozumieniem jest już zupełnym, jeśli osoba niepełnosprawna, ze względu na brak windy dla niepełnosprawnych, nie może korzystać z miejsc publicznych.

W takich miejscach można było także się spotkać niekiedy z zamontowanym bardzo wadliwym urządzeniem, a także podatnym na wszelkiego rodzaju usterki. Winda nie ma co chwilę się psuć, lecz ma dobrze służyć użytkownikom.

Obowiązkowym wyposażeniem w przypadku takich wind, jest przycisk awaryjny, mający w razie awarii, bezpiecznie dostarczyć osobę niepełnosprawną do wybranego punktu.

Co jest problemem?

Niezrozumiałe jest, szczególnie w przypadku administracji państwowej, co stanowi problem przy montowaniu takich wind? Mogą to być jedynie sprawy finansowe lub jeśli chodzi o budynki mieszkalne, to sprawy związane z administracją budynku. To wszystko nie jest ciężkie do załatwienia. Winda dla niepełnosprawnych to spory koszt, jednak jest to inwestycja, która posłuży przez długi czas i wielu osobom. Wszystko da się załatwić, a należy pamiętać, że chodzi tu o komfort życia innych osób.