Menu

Windy dla niepełnosprawnych i schodołazy – co trzeba o nich wiedzieć?

29 maja 2017 - Uncategorized

Dzięki różnego rodzaju urządzeniom, które mamy obecnie do dyspozycji, codzienne życie osób niepełnosprawnych może być choć trochę łatwiejsze. Na szczególną uwagę zasługują sprzęty umożliwiające im poruszanie się po schodach.

architecture-1868378_640
Windy dla niepełnosprawnych dostępne na rynku

Oferta wind jest bardzo zróżnicowana. Najprostsze i najtańsze są krzesełka schodowe. Ich konkretna cena zależy od konstrukcji schodów, na których mają być zamontowane. Tego typu urządzenia nie umożliwiają jednak przewożenia osoby wraz z wózkiem inwalidzkim, co może okazać się dość kłopotliwe. Zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem są windy dla niepełnosprawnych wyposażone w platformę i podnośnik. Inwalida może obsługiwać je samodzielnie, co zapewnia mu niezależność. Trzeba jednak mieć świadomość, że montaż windy jest uzależniony od parametrów technicznych budynku. W niektórych przypadkach jest to po prostu niemożliwe. Montaż windy pochłania też sporo czasu i kosztów. Cena samej windy, tak jak w przypadku krzesełek jest uzależniona przede wszystkim od kształtu schodów.

stairs-2203730_640

Schodołazy – kiedy warto się na nie zdecydować?

Schodołazy kuszą przede wszystkim ceną. To najtańsze urządzenia umożliwiające inwalidom pokonywanie schodów. Z tego względu na ich zakup bardzo często decydują się administratorzy budynków, którzy chcą je przystosować do potrzeb niepełnosprawnych jak najniższym kosztem. Schodołazy są mobilne, nie montuje się ich na stałe, co pozwala na stosowanie ich w różnych miejscach. Kiedy urządzenie nie jest używane, można je po prostu złożyć i schować. Niestety, do ich obsługi zawsze jest potrzebna dodatkowa osoba. Niepełnosprawny nie jest więc w pełni niezależny. Schodołazy są też dość wolne, co może okazać się uciążliwe przy codziennym użytkowaniu.

Większość inwalidów mając możliwość wyboru, decyduje się na zakup windy dla niepełnosprawnych. Mogą używać jej samodzielnie, a transport odbywa się szybciej. Z drugiej strony, nie w każdym budynku montaż windy jest możliwy pod względem technicznym. W takiej sytuacji schodołazy często okazują się jedynym rozwiązaniem. Można używać ich nawet na bardzo wąskich i stromych schodach, co stanowi ich niezaprzeczalny atut. Kluczowym kryterium wyboru sprzętu nigdy nie powinna być cena. O wiele ważniejsza jest jego funkcjonalność z punktu widzenia osoby, która będzie go używać na co dzień.