Bariery architektoniczne

Życie osób niepełnosprawnych nie należy do najłatwiejszych. Bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób, a także – pokonywanie wszelkich barier architektonicznych, które niestety czyhają na każdym kroku. Pamiętajmy o tym, aby podczas projektowania budynku czy to od wewnątrz, czy na zewnątrz – zadbać o odpowiednie dostosowanie go do osób niepełnosprawnych. Poniżej kilka rozwiązań, które powinniśmy zastosować.

wózek inwalidzki

Nierówne chodniki

To jedna z najpopularniejszych barier architektonicznych w Polsce. Uniemożliwia sprawne poruszanie się osobom na wózki inwalidzkim czy o kulach. Z kolei osoby niewidome mogą się potknąć i przewrócić, a przez to – posiniaczyć czy połamać. Za chodniki odpowiadają właściciele budynków bądź jeśli są to tereny miejskie – miasto czy gmina. Aby walczyć z taką niedogodnością należy zwrócić się z prośbą o remont chodnika do władz miejskich lub właściciela.

Podjazdy

Dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim szczególnie istotne są wszelkiego rodzaju podjazdy, które znajdują się tuż przy wejściu do budynku. Takie rampy i podjazdy muszą być zbudowane według wytycznych:

  • powierzchnia powinna być pokryta antypoślizgowym materiałem,
  • długość maksymalna to 900 cm,
  • szerokość minimalna powinna wynosić 120 cm.

bariery architektoniczne

Schodołaz

Jeśli wybudowana już nieruchomość nie posiada windy, a jedynie schody warto zainwestować w schodołaz. Schodołaz to nic innego jak urządzenie, które pozwala pokonać barierę architektoniczną jaką są schody. Na rynku dostępne są dwa rodzaje schodołazów:

  • gąsienicowe,
  • kroczące.

Funkcjonowanie schodołazów gąsienicowych polega na tym, iż wjeżdżają one po krawędzi schodów, z kolei kroczące pokonują schody dzięki wspinaniu się schodek po schodku.

Element ten powinien być również w posiadaniu osób, które mieszkają np. w bloku, który nie ma dostępu do windy.

Bramy, furtki

Niepełnosprawne osoby często mają także problem z otwieraniem sobie bram czy furtek. Szczególnie jeśli chodzi o osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Dlatego zalecane są następujące ustalenia:

  1. Furtki i bramy powinny mieść wymiary od 90 do 110 cm;
  2. Uchwyty i klamki powinny być wygodne i na odpowiedniej wysokości;
  3. Zaleca się, aby furtki wejściowe otwierały się do szerokości 110 stopni;
  4. Dojścia do pochylni powinny być utwardzone i o powierzchni antypoślizgowej (szerokość – co najmniej 150 cm.);
  5. W przypadku drzwi dwuskrzydłowych – jedno skrzydło nie może być węższe niż 90 cm.;
  6. Minimalna odległość drzwi od wewnętrznego narożnika budynku to 40 cm.
    Cytat ze strony: http://konektia.pl/artykuly/281-jak-dostosowac-budynek-dla-osob-niepelnosprawnych-pare-wskazowek-praktycznych

 

Pamiętajmy o niepełnosprawnych, którzy są wśród nas i dostosowujmy budynki, jak i architekturę zewnętrzną do ich potrzeb.