Rodzaje dławnic kablowych

Dławnice kablowe stanowią nieodłączny element zabezpieczający przewody, zwłaszcza w sytuacjach, gdy muszą być przeprowadzone przez obudowy czy ściany. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów dławnic. Nim dokonasz wyboru, warto bliżej przyjrzeć się ich właściwościom oraz z jakich materiałów są najczęściej wykonane.

Właściwości dławnic kablowych

Dławnice kablowe pełnią kluczową rolę w zabezpieczaniu odcinków kabli oraz ich usztywnianiu. Chronią przewody przed wstrząsami, wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi, jednocześnie uniemożliwiając wyrwanie kabla z obudowy. Dławiki skutecznie przeciwdziałają również przełamywaniu przewodów podczas intensywnego ich gięcia. Co istotne, są odporne na zarówno wysokie, jak i niskie temperatury.

Materiały, z których mogą być wykonane dławnice kablowe

Na rynku możemy spotkać wiele dławnic kablowych wykonanych z gumy, metalu i tworzyw sztucznych. Który materiał powinniśmy wybrać?

Guma

Dławnice kablowe wykonane z gumy to rozwiązanie uniwersalne. Guma, jako materiał elastyczny, doskonale dopasowuje się do budowy przewodu. Choć może nie być najbardziej estetycznym wyborem, skutecznie zabezpiecza kable przed przerwaniem. Gumowe dławnice są łatwe w montażu i stanowią barierę ochronną przed złamaniem kabli, a także chronią przed pyłem i wilgocią.

Tworzywo Sztuczne

Dławnice kablowe z tworzywa sztucznego, głównie z poliamidu, cechują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Poliamid jest także samo gasnący, co podnosi poziom bezpieczeństwa w przypadku ewentualnych awarii. Idealnie sprawdzają się w trudnych warunkach, stanowiąc solidną ochronę dla kabli.

Metal

Dławnice kablowe wykonane z metalu, choć rzadziej spotykane, charakteryzują się najwyższą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Zapewniają wysoką trwałość i ochronę przed naciskiem mechanicznym. Przed wyborem warto jednak sprawdzić, czy dany model metalowej dławnicy jest odporny na wilgoć, co wpływa na odporność na korozję. Metalowe dławniki skutecznie zapobiegają przekręcaniu się kabla i chronią przewody przed ostrymi krawędziami obudowy.