Menu

Instalacje elektryczne w budownictwie

5 lutego 2018 - Budownictwo, Przemysł
Instalacje elektryczne w budownictwie

Dobre rozplanowanie instalacji elektrycznej na etapie projektowania budynku przemysłowego i mieszkalnego jest niezbędne. Od tego zależy jej późniejsze funkcjonowanie oraz bezawaryjność. Po pierwsze należy wybrać najbardziej optymalną technologię, którą będziemy chcieli zastosować, a po drugie odpowiednio rozplanować, którędy pójdą kable. W tym artykule postanowiliśmy się zająć bardziej szczegółowo pierwszą z wybranych kwestii.

Instalacja elektryczna – mnogość elementów.

Instalacja elektryczna składa się z bardzo wielu elementów. Poza kablami rzecz jasna należą do niej także różnego rodzaju kanały, korytka kablowe, a także obudowy elektroniczne czy dławnice kablowe. Aby instalacja elektryczna była niezawodna należy przewidzieć wiele zagrożeń, które mogą spowodować jej zagrożenie. Przykładowo – w zakładach przemysłowych trzeba tak umieścić kable, żeby się nie plątały i nie przeszkadzały osobom tam pracującym. Ponadto muszą być one odporne na wyrwanie. Właśnie z tego powodu stosuje się dławnice kablowe w obudowach elektronicznych i przemysłowych. Dławnice kablowe utrudniają również wyrwanie przewodów z obudowy elektronicznej, a dodatkowo zapobiegają jego plątaniu. Więcje o dławnicach dowiesz się na: https://www.ex-con.pl/dlawnice/ .

dławnice kablowe
Metody prowadzenia kabli.

Wybranie metody prowadzenia kabli jest w dużej części uzależnione od funkcji, jakie mają spełniać oraz od warunków w pomieszczeniach, w których będą umieszczone. Jeszcze nie tak dawno w większości zakładów przemysłowych przy prowadzeniu kabli korzystano ze specjalnych rur osłonowych, w których były puszczone kable. Niemniej jednak od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszą się korytka kablowe okazały się one szybsze oraz dużo elastyczniejsze w montażu. Często też stosuje się obie technologie równolegle.

Podsumowanie

Skuteczne rozplanowanie prowadzenia kabli nie należy do prostych czynności. Wymaga uwzględnienia bardzo wielu czynników, o czym wiedzą wszyscy, którzy się tym zajmują. Wybranie odpowiednich technologii oraz sprzętu, to podstawa. Od tego może zależeć późniejsza awaryjność całego sytemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *