Menu

Instalacje elektryczne w budownictwie

5 lutego 2018 - Budownictwo, Przemysł
Instalacje elektryczne w budownictwie

Dobre rozplanowanie instalacji elektrycznej na etapie projektowania budynku przemysłowego i mieszkalnego jest niezbędne. Od tego zależy jej późniejsze funkcjonowanie oraz bezawaryjność. Po pierwsze należy wybrać najbardziej optymalną technologię, którą będziemy chcieli zastosować, a po drugie odpowiednio rozplanować, którędy pójdą kable. W tym artykule postanowiliśmy się zająć bardziej szczegółowo pierwszą z wybranych kwestii.

Instalacja elektryczna – mnogość elementów.

Instalacja elektryczna składa się z bardzo wielu elementów. Poza kablami rzecz jasna należą do niej także różnego rodzaju kanały, korytka kablowe, a także obudowy elektroniczne czy dławnice kablowe. Aby instalacja elektryczna była niezawodna należy przewidzieć wiele zagrożeń, które mogą spowodować jej zagrożenie. Przykładowo – w zakładach przemysłowych trzeba tak umieścić kable, żeby się nie plątały i nie przeszkadzały osobom tam pracującym. Ponadto muszą być one odporne na wyrwanie. Właśnie z tego powodu stosuje się dławnice kablowe w obudowach elektronicznych i przemysłowych. Dławnice kablowe utrudniają również wyrwanie przewodów z obudowy elektronicznej, a dodatkowo zapobiegają jego plątaniu. Więcje o dławnicach dowiesz się na: https://www.ex-con.pl/dlawnice/ .

dławnice kablowe
Metody prowadzenia kabli.

Wybranie metody prowadzenia kabli jest w dużej części uzależnione od funkcji, jakie mają spełniać oraz od warunków w pomieszczeniach, w których będą umieszczone. Jeszcze nie tak dawno w większości zakładów przemysłowych przy prowadzeniu kabli korzystano ze specjalnych rur osłonowych, w których były puszczone kable. Niemniej jednak od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszą się korytka kablowe okazały się one szybsze oraz dużo elastyczniejsze w montażu. Często też stosuje się obie technologie równolegle.

Podsumowanie

Skuteczne rozplanowanie prowadzenia kabli nie należy do prostych czynności. Wymaga uwzględnienia bardzo wielu czynników, o czym wiedzą wszyscy, którzy się tym zajmują. Wybranie odpowiednich technologii oraz sprzętu, to podstawa. Od tego może zależeć późniejsza awaryjność całego sytemu.