Winda dla niepełnosprawnych – pozwolenie na budowę

 

Rozwój technologii pozwolił na stworzenie wielu urządzeń, które skutecznie pomagają dziś niepełnosprawnym, chorym i starszym osobom pokonywać bariery architektoniczne, takie jak schody. Wiele osób bez tych urządzeń nie dałoby sobie z nimi rady.    

Urządzenia dla niepełnosprawnych

Obecny rynek oferuje niepełnosprawnym szereg różnych urządzeń do pokonywania tzw. barier architektonicznych, między innymi: krzesełka, platformy, podnośniki, schodołazy czy, najbardziej wygodne i dające najwięcej możliwości, windy (więcej o nich tutaj). Wybór jednak nie zależy tylko i wyłącznie od decyzji kupującego, ale także innych czynników takich jak koszty i konstrukcja schodów czy budynku, gdzie takie urządzenie zostałoby zamontowane oraz stopnia niepełnosprawności przyszłego użytkownika. W prywatnych domach o szerokich schodach dobrym rozwiązaniem będzie krzesełko czy platforma, natomiast w sklepach, urzędach sprawdzi się podnośnik albo winda. W przypadku ciasnych klatek schodowych z wysokimi schodami należy zakupić schodołaz. W niektórych przypadek jednak jest wymagana odpowiednia zgoda na budowę.

Pozwolenie

W przepisach dokładnie określono, jakie dokładnie urządzenia można zamontować bez zgody, a jakie wymagają odpowiednich pozwoleń na budowę. Bardzo popularne wśród posiadaczy prywatnych domów krzesełka i platformy nie potrzebują żadnych zezwoleń. Najczęściej montuje się je do ściany nośnej lub powierzchni schodów, przez co nie trzeba wykonywać żadnych poważniejszych przeróbek czy prac budowlanych, dzięki czemu ów pozwolenie nie jest potrzebne. Takie przepisy obowiązują urządzenia zarówno montowane wewnątrz wszelkich budynków, jak i na zewnątrz. Żadnego zezwolenia nie potrzebują też platformy dźwigowe do maksimum trzech metrów – ale w tym przypadku niezbędne jest zgłoszenie. W przypadku instalacji takiego urządzenia wewnątrz budynku nic już nie będzie potrzebne, natomiast jeśli myślimy o takiej platformie na zewnątrz i potrzebujemy przygotować do niej fundamenty to już musimy postarać się o zezwolenie.

Procedura uzyskania zezwolenia

Istotne jest tutaj, że zezwolenia nie dotyczą samego urządzenia a prac, jakie należy wykonać, aby mogły one skutecznie działać. Najczęściej takie zgody dotyczą przygotowania fundamentów – co ciekawe, dużo łatwiej uzyskać takie zezwolenie niż zgodę na budowę windy powyżej 3 metrów w Wydziale Architektury. Podobnie jest w przypadku platform. Cała ta procedura jest czasochłonna i może wydać się skomplikowana, dlatego można ją zlecić na przykład wybranemu projektantowi, który zajmuje się realizacją danego projektu.

Inne formalności

Uzyskanie zgody nie jest jedyną rzeczą, o jaką należy się postarać przy montażu takich urządzeń. Niezbędne jest także pisemne zezwolenie właściciela budynku, w którym owa inwestycja ma zostać zrealizowana oraz rejestracja w Urzędzie Dozoru Technicznego. Należy się także postarać o przeprowadzanie okresowych badań technicznych przez pracownika UDT oraz regularną konserwację urządzenia.