Menu

Wypalanie blach w przemyśle

18 stycznia 2017 - Przemysł
Wypalanie blach w przemyśle

Wypalanie blach stanowi proceder popularny w branży przemysłowej i masowo wykorzystywany w różnych celach. Sposoby wypalania blach są rozmaite, a dobór odpowiedniej staje się kluczem do osiągnięcia pożądanych rezultatów. Warto wobec tego poznać różnorodne metody wypalania blach oraz zasady doboru odpowiedniej techniki, w zależności od rodzaju blachy. Wśród nich wymienić należy gazowe, plazmowe oraz laserowe cięcie blach – poniżej metody te zostaną krótko scharakteryzowane.

wypalanie blachGazowe cięcie blach

Najstarszą metodą cięcia blach okazuje się jej gazowe wypalanie. Metoda ta doskonale sprawdza się wobec materiałów o dużej grubości, mało podatnych na inne sposoby wypalania. W procesie gazowego cięcia blach aplikowany jest strumień gazów o wysokiej temperaturze – w wyniku oddziaływania acetylenem oraz tlenem, blacha zostaje wypalona w określonym miejscu.

Wypalanie plazmowe

Ta technika odnajduje zastosowanie wobec blach o średniej grubości. Stanowi sposób na dokonanie precyzyjnego cięcia, z uwagi na łuk plazmowy, wytwarzany pomiędzy blachą a elektrodą. Dzięki rozwojowi technologicznemu, możliwe staje się uzyskanie coraz cieńszych łuków plazmowych, co sprzyja precyzji i dokładności podczas obróbki blach.cięcie blach

Laserowe cięcie blachy

Wiązka lasera, która nagrzewa powierzchnię blachy, umożliwia dokonanie wyjątkowo precyzyjnego cięcia. Ten sposób obróbki stosowany jest do blach cienkich, nie wymagających bardziej intensywnego wypalania. Z pewnością jest to najbardziej dokładna metoda cięcia blaszanych materiałów.

Wobec potrzeby dokonania cięć w blasze, niezbędne staje się odnalezienie fachowca, dysponującego odpowiednim sprzętem oraz wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie. Dzięki kwalifikacjom, fachowiec ten będzie mógł dobrać odpowiednią metodą wypalania, w zależności od właściwości materiału ciętego. Ponadto dokona tego z precyzją oraz dokładnością, które przyczynią się do uzyskanego rezultatu. Warto wobec tego powierzyć podobne prace specjalistom, uprawnionym do dokonywania obróbki blach.

Odpowiednio przeprowadzony proces obróbki blachy i jej cięcia stanowi kluczowy czynnik, wobec późniejszego zastosowania uzyskanych elementów blaszanych. Precyzja wydaje się w tym przypadku najbardziej istotną i decydującą cechą, charakteryzującą procedurę cięcia blach, polegającą na jej wypalaniu.