Szlifierki pneumatyczne – co trzeba o nich wiedzieć?

Szlifierki pneumatyczne cieszą się dużą popularnością. Na rynku dostępne są w kilku rodzajach, dlatego każdy bez problemu może wybrać taką, która będzie najlepiej dostosowana do jego potrzeb. Jakie są zatem właściwości szlifierek pneumatycznych? Rodzaje i zastosowanie? Czym się kierować przy wyborze szlifierki pneumatycznej i na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy kilka niezbędnych informacji.

Szlifierki pneumatyczne – charakterystyka

Na rynku możemy spotkać dwa podstawowe rodzaje szlifierek, czyli elektryczne oraz pneumatyczne. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, działają na prąd elektryczny, natomiast szlifierki pneumatyczne na sprężone powietrze. Sama czynność szlifowania powinna być wykonana możliwie najdokładniej, dlatego szlifierka musi być odpowiednio dostosowana do rodzaju prac, które będziemy wykonywać. Do wyboru mamy kilka rodzajów szlifierek: kątowa, oscylacyjna, mimośrodowa czy taśmowa. Każda z nich posiada swoje unikatowe właściwości i pozwoli nam na wykonywanie określonych prac.

Rodzaje szlifierek pneumatycznych

Szlifierka kątowa pneumatyczna to szlifierka, która doskonale sprawdzi się podczas pracy z metalem. Inaczej zwana jest również gumówką lub kątówką. Będzie idealna między innymi do przecinania metalowych elementów, wykonywania nacięć w rurze czy szlifowania metalowych elementów. Takie szlifierki posiadają z reguły wymienne tarcze, które są montowane za pomocą specjalnego klucza. Szlifierka kątowa sprawdzi się też do przycinania ceramiki i betonu.

Szlifierka oscylacyjna pneumatyczna. Taka szlifierka sprawdzi się doskonale podczas obróbki powierzchni płaskich lub takich, które są delikatnie zaokrąglone. Dużą zaletą szlifierek oscylacyjnych jest to, że często są one wyposażone w specjalny system służący do odsysania pyłu. Pozwala to zwiększyć komfort pracy i zachować odpowiedni porządek na stanowisku.

Szlifierka trzpieniowa sprawdzi się natomiast podczas obróbki szkła. Inaczej zwana jest szlifierką pneumatyczną palcową. Podczas obróbki bardzo dużych powierzchni warto zdecydować się na szlifierkę pneumatyczną taśmową. Do precyzyjnej obróbki powierzchni płaskiej lub delikatnie zakrzywionej najlepiej wybrać szlifierkę mimośrodkową. Sprawdzi się ona między innymi przy usuwaniu starych powłok malarskich.

Podsumowanie

Na rynku istnieje szereg różnych szlifierek pneumatycznych, które sprawdzą się podczas pracy na różnych powierzchniach. Metal, szkło, beton, ceramika, drewno – w zależności od materiału, na którym najczęściej pracujemy, warto pod tym kątem wybrać odpowiednią dla nas szlifierkę. Szeroki wybór szlifierek i innych narzędzi pneumatycznych, które usprawnią Twoją pracę, znajdziesz w Machonline.pl: https://machonline.pl/20-szlifierki