Zakup czy wypożyczenie sprzętu budowlanego – co wybrać?

Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek plac budowy bez specjalistycznych maszyn, takich jak koparki, ładowarki, podesty ruchome, wywrotki, betoniarki i inne. W znaczny sposób ułatwiają i przyśpieszają realizowane prace. Są również nieocenioną pomocą dla człowieka. Bez nich tak naprawdę wszelka budowa stałaby w miejscu. Z racji tego, że maszyny budowlane są wręcz niezastąpione, należy o nie odpowiednio dbać, aby można było eksploatować je możliwie jak najdłużej. Wiele osób decyduje się na wynajem sprzętu budowlanego zamiast jego zakupu. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Obecnie na rynku można spotkać ogromną ilość ofert firm, które zajmują się wypożyczaniem maszyn i urządzeń budowlanych. Takie rozwiązanie ma wielu zwolenników, głównie ze względów ekonomicznych. Czy, aby na pewno rozwiązanie to jest atrakcyjne finansowo, podchodząc do tematu długofalowo? 

Aspekty ekonomiczne

Nie ma co ukrywać, zakup jednej profesjonalnej maszyny budowlanej, to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych. Często firm, zwłaszcza tych małych oraz rozpoczynających dopiero działalność, fizycznie nie stać na taki wydatek. Wówczas pozostaje wzięcie kredytu lub zakup sprzętu na raty. Choć zakup maszyny to inwestycja na lata, wielu właścicieli firm budowlanych boi się wziąć na swoje barki tak ogromne zobowiązanie finansowe. Wówczas do gry wchodzą firmy wypożyczające ów sprzęt. Koszt wypożyczenia sprzętu uzależniony jest od rodzaju maszyny, a także użytkowania maszyny. Jednak nie ma co ukrywać, że takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej przystępne cenowo. 

Transport maszyny

Firmy budowlane przyjmują zlecenia w różnych częściach kraju. Wiąże się to z koniecznością przemieszczania się, a także transportu posiadanego sprzętu, co również generuje wydatki. Wypożyczając sprzęt unika się opłat za przewóz maszyny, gdyż logicznym jest, że budując dany obiekt w Trójmieście, nie będzie się zamawiać sprzętu ze Śląska, tylko okolic.

Naprawa oraz serwis sprzętu

Ponadto należy mieć na uwadze, że maszyny się eksploatują, wymagają regularnego serwisowania, a także wymianę zużytych części. Zaniedbanie tego tematu może wiązać się z ogromnymi kosztami napraw, ale również stwarza zagrożenie na placu budowy. Niesprawna lub częściowo niesprawna maszyna może doprowadzić do katastrofalnego w skutkach wypadku, który może zakończyć się kalectwem, a nawet śmiercią pracowników budowy. Dlatego też w tym miejscu należy realnie rozważyć i szczerze przyznać się przed samym sobą, czy posiadają własną maszynę, będziemy o nią należycie dbać. Jeśli odpowiedź brzmi nie, to wypożyczając sprzęt ten problem zrzucamy ze swoich barków. To w obowiązkach firmy wypożyczającej sprzęt będzie dbanie o prawidłowy stan techniczny maszyny. Wówczas wymiana zużytych części, takich jak np. gąsienice do minikoparek, w całości leży po stronie osoby wynajmującej maszynę budowlaną. Natomiast naszym obowiązkiem jako osoby wynajmującej sprzęt, jest poproszenie o wszelkie dokumenty świadczące o dobrym stanie technicznym sprzętu oraz części. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że eksploatowany sprzęt nie zagraża zdrowiu i życiu obsługującym go pracownikom.